Nejlepší Evropan v turnaji Němec Timo Boll k semifinálovému utkání pro zranění nenastoupil.

V japonské Fukuoce dnes vyvrcholil kvalitně obsazený turnaj seriálu ITTF World Tour 2018 ve stolním tenisu – LION Japan Open. Oba nejcennější singlové tituly zůstaly doma v Japonsku. Dvouhru vyhrál teprve čtrnáctiletý Tomokazu Harimoto, před kterým se musel sklonit i olympijský vítěz z Londýna a dvojnásobný mistr světa Čínan Zhang Jike. Ženský singl ovládla o tři roky starší Mima Itová po finálové výhře nad Číňankou Wang Maynu.

Sedmnáctiletá Mima Itová na cestě za svým pátým turnajovým titulem na okruhu ITTF World Tour dnes porazila dvě výborné čínské stolní tenistky. Nejprve v semifinále udolala Chen Xingtong, když otočila skóre nepříznivě vyvíjejícího se zápasu z 0:3 na 4:3. Ve finále pak mladičká Japonka zmařila naději Wang Manyu na čistý hattrick. Tato Číňanka totiž vyhrála dva předchozí turnaje v Hongkongu a Číně. Ve Fukuoce však našla přemožitelku, Mima Itová oplatila Chen Xingtong porážku z nedávného Hongkong Open a radovala se z pátého singlového titulu v kariéře.

Vítězka dvouhry žen na LION Japan Open 2018 sedmnáctiletá Japonka Mima Itová. Foto: Fr. ZÁLEWSKÝ

Dvouhra mužů, bohužel, utrpěla odstoupením Tima Bolla ze semifinálového klání. Nejvýše nasazený hráč turnaje musel pro zranění vzdát utkání s Číňanem Zhang Jike. Olympijský vítěz z Londýna a dvojnásobný mistr světa tak postoupil do finále bez boje. Ve druhém semifinálové dvojici byl úspěšnější Tomokazu Harimoto, který si v šesti setech poradil s Jihokorejcem Lee Sangsu.

Finále LION Japan Open přineslo souboj generací. Zkušený Zhang Jike ovládl dva úvodní sety, ale mladičký Tomokazu Harimoto se postupně dostal do své obvyklé herní euforie. Čtrnáctiletého Japonce povzbudilo vítězství v koncovce třetí sady, o chvilku později už bylo srovnáno na 2:2. Pak ale Harimotovi nevyšla koncovka páté sady, kdy za stavu 10:8 neproměnil dva setboly a Zhang Jike opět vedl, tentokrát 3:2. Jenže japonský Šinkansen se zastavit nedalo. Harimoto znovu ožil, vyhrál šestý set 11:7 a pevné nervy prokázal i v rozhodující sadě, když třicetiletého Číňana porazil 13:11.

Zaloužený vítěz LION Japan Open 2018. Na Harimotově raketě skončili i Ma Long a Zhang Jike

Ve čtyřhře mužů se z prvenství na letošním LION Japan Open s celkovou dotací 172.000 US dolarů radovali Jihokorejci Jeong Youngsik a Lee Sangsu. Ženský debl vyhrály čtvrtfinálové přemožitelky Hany Matelové a Barbory Balážové – Číňanky Gu Yuting a Mu Zi, mix se stal kořistí čínské dvojice Liang Jingkun – Chen Xingtong, která tak nevázala na svůj týden starý triumf na China Open v Šen-Čenu.

LION Japan Open 2018

Závěrečné výsledky:

DVOUHRA MUŽŮ

Semifinále: Timo BOLL (Německo) – ZHANG Jike (Čína) 0:4 (w.o., Boll pro zranění nenastoupil), LEE Sangsu (Jižní Korea) – Tomokazu HARIMOTO 2:4 (-5,10,-4,-5,5,-9). Finále: ZHANG Jike – Tomokazu HARIMOTO 2:4 (9,8,-9,-4,10,-7,-11).

DVOUHRA ŽEN

Semifinále: CHEN Xingtong (Čína) – Mima ITOVÁ (Japonsko) 3:4 (8,9,6,-9,-9,-7,-7), LIU Shiwen – WANG Manyu (obě Čína) 2:4 (-7,7,-10,9,-6,-6). Finále: Mima ITOVÁ – WANG Manyu 4:2 (7,10,-8,7,-6,10).

ČTYŘHRA MUŽŮ

Finále: JEOUNG Youngsik, LEE Sangsu (Jižní Korea) – LIANG Jingkun, ZHOU Kai (Čína) 3:1 (6,-5,9,5).

ČTYŘHRA ŽEN

Finále: LIU Shiwen, WANG Manyu – GU Yuting, MU Zi (všechny Čína) 0:3 (w.o.).

SMÍŠENÁ ČTYŘHRA

Finále: Maharu JOŠIMURA, Kasumi IŠIKAWAOVÁ (Japonsko) – LIANG Jingkun, CHEN Xingtong (Čína) 0:3 (-9,-9,-9).