Tibor Špánik s Adamem Bratem v Gondomaru vyválčili pro Slovensko stříbro.

M istrovství Evropy mužů a žen do 21 let v portugalském Gondomaru skončilo úspěchem nenasazených hráčů a hráček. Obě hlavní soutěže měly poněkud překvapivé vítěze. Mužskou dvouhru vyhrál dvojnásobný juniorský mistr Evropy z posledních dvou let Řek Ioanis Sgouropoulos, dvouhru žen ovládla Rumunka Adina Diaconuová. Ve čtyřhře se ze zlatých medailí radovali Slovinci Darko Jorgič s Peterem Hribarem a anglicko-rakouská dvojice Ho Tin-Tin – Karoline Mischeková.

Engemann nepodal soupeři ruku
Ve dvouhře mužů a žen se k medailím s výjimkou Rumuna Rarese Sipose neprobil žádný z nasazených favoritů. Na cestě čtyřdenním turnajem postupně ztroskotali obhájce prvenství Tomáš Polanský, nasazená jednička Rakušan Andreas Levenko i další aspiranti na cenné kovy Slovinec Darko Jorgič, Rumun Cristian Pletea či Bělorus Alexander Chanin. A tak se cesta k titulu otevřela nenápadnému Ioanisu Sgouropoulosovi. Osmnáctiletý Řek dnes zvládl dvě sedmisetové bitvy, po té druhé – finálové s Němcem Gerritem Engemannem se radoval z dalšího cenného úspěchu v kariéře. Finále nevalné úrovně mělo nepěkný závěr. Zklamaný Němec po vítězném míčku soupeře Sgouropoulosovi nepodal ruku… Bronzové medaile ve dvouhře mužů do 21 let získali teprve šestnáctiletý Rus Vladimir Sidorenko a Rumun Rares Sipos.

Adina Diaconuová byla v Gondomaru naprosto suverénní, titul získala zaslouženě

Dvouhra žen do 21 let měla jednu velkou postavu. Nenasazená devatenáctiletá Rumunka Adina Diaconuová v play-off neztratila jediný set. Ve finále talentovanou rumunskou stolní tenistku nezastavila ani ruská obranářka Maria Malaninová. Bronz v Gondomaru braly další Rumunka Tania Plaianová a Běloruska Naděžda Bogdanovová.

Stříbro Špánika s Bratem v deblu!
Velkou radost dnes na mistrovství Evropy mužů a žen do 21 let v Gondomaru zažilo Slovensko. Tibor Špánik, hrající českou Extraligu za Havířov, společně s Adamem Bratem získali pro zemi našich nejbližších sousedů stříbrnou medaili ve čtyřhře. Slovenští reprezentanti našli jediné přemožitele až ve finále, kde se Slovinci Jorgičem a Hribarem prohráli ve finále 1:3 na sety. Pro slovenský stolní tenis to je historicky druhá medaile z ME do 21 let. Tu první vybojoval také ve čtyřhře na premiérovém šampionátu této věkové kategorie v roce 2017 v Soči Alexander Valuch a měla zlatou hodnotu.

Slovenská radost v Gondomaru – stříbrná dvojice Tibor Špánik s Adamem Bratem

Ve čtyřhře žen si evropské zlato vybojovala anglicko-rakouská dvojice Ho Tin-Tin – Karoline Mischeková, která ve finále zdola sestry Annu a Katarzynu Wegrzynovy 3:1 na sety.
Česká výprava zůstala na třetím ME mužů a žen ve stolním tenisu do 21 let bez medaile. Českým maximem v Gondomaru byla čtvrtfinálová účast Patrika Klose s Jiřím Martinkem ve čtyřhře, příjemným překvapením byly výkony Patrika Klose, který byl ve dvouhře nejlepším českým reprezentantem v turnaji.

Přehled získaných medailí: Rumunsko 1 – 0 – 2; Řecko 1 – 0 – 0; Slovinsko 1 – 0 – 0; Anglie 0,5 – 0 – 0; Rakousko 0,5 – 0 – 0; Rusko 0 – 1 – 2; Německo 0 – 1 – 0; Polsko 0 – 1 – 0; Slovensko 0 – 1 – 0; Polsko 0 – 0,5 – 0; Belgie 0 – 0 – 1; Bělorusko 0 – 0 – 1, Itálie 0 – 0 – 1, Španělsko 0 – 0 – 0,5; Francie 0 – 0 – 0,5.

Mistrovství Evropy mužů a žen do 21 let

Závěrečné výsledky turnaje:

DVOUHRA MUŽŮ do 21 let

Semifinále: Gerrit ENGEMANN (Německo) – Vladimir SIDORENKO (Rusko) 4:2 (-3,-5,4,6,8,9), Rares SIPOS (Rumunsko) – Ioannis SGOUROPOULOS (Řecko) 3:4 (7,-5,-6,-4,13,10,-9). Finále: Gerrit ENGEMANN – Ioannis SGOUROPOULOS 3:4 (-9,4,-8,9,8,-10,-9).

DVOUHRA ŽEN do 21 let

Semifinále: Maria MALANINOVÁ (Rusko) – Tania PLAIANOVÁ (Rumunsko) 4:1 (9,7,8,-6,5), Adina DIACONUOVÁ (Rumunsko) – Naděžda BOGDANOVOVÁ (Bělorusko) 4:0 (7,3,3,8). Finále: Maria MALANINOVÁ – Adina DIACONUOVÁ 0:4 (-11,-6,-9,-7).

ČTYŘHRA MUŽŮ do 21 let

Semifinále: Darko JORGIČ, Peter HRIBAR (Slovinsko) – Antonino Amato, Daniele Pinto (Itálie) 3:2 (4,-7,6,-2,6), Denis IVONIN, Vladimir SIDORENKO (Rusko) – Tibor ŠPÁNIK, Adam BRAT (Slovensko) 2:3 (10,-9,-9,3,-9). Finále: Darko JORGIČ, Peter HRIBAR – Tibor ŠPÁNIK, Adam BRAT 3:1 (8,-6,6,3).

ČTYŘHRA ŽEN do 21 let

Semifinále: Lisa LUNGOVÁ, Margo De GRAEFOVÁ (Belgie) – Anna WEGRZYNOVÁ, Katarzyna WEGRZYNOVÁ (Polsko) 1:3 (-10,-11,8,-8), ZHANG Xuan, Audrey ZAFIROVÁ (Španělsko, Francie) – HO Tin-Tin, Karoline MISCHEKOVÁ (Anglie, Rakousko) 2:3 (-10,4,11,-9,-9). Finále: Anna WEGRZYNOVÁ, Katarzyna WEGRZYNOVÁ – HO Tin-Tin, Karoline MISCHEKOVÁ 0:3 (-8,-13,-8).